Hra králů, přesně takto se přezdívá šachu - snad nejznámější deskové hře, která má v Evropě velmi bohatou a dlouhodobou tradici. Tradiční japonské šachy Shogi jsou naproti tomu přezdívány hrou generálů. Odtud byl také odvozen samotný název - Shogun je totiž označení pro nejvyššího vojenského generála v Japonsku. 

Shogi jsou oproti klasickým evropských šachům agresivnější, dynamičtější, nepředvídatelnější a zábavnější. Pro zkušené šachisty se jedná o velmi dobrý způsob, jak si rozšířit své obzory. Shogi si však mohou zahrát i naprostí nováčci, kteří nemají zkušenosti ani s obyčejným šachem. Pravidla nejsou složitá a dají se pochopit do několika minut. Prvních pár her bude rozpačitých, zřejmě se ještě několikrát spletete, ale jakmile do toho proniknete, věřte, že vás tato kouzelná hra naprosto dostane.

"Když je tato hra tak úžasná, proč jsem o ní doteď nikdy neslyšel?" Ptáte se možná. Je vskutku pravda, že co se západního světa týče, Shogi vážně není zrovna moc známou hrou. Expanzi japonských šachů po světě bránilo především značení herních kamenů výhradně pomocí japonských znaků. Ve hře Shogi mají totiž všechny herní kameny stejný tvar a vzhled a jediná možnost, jak je rozeznat je právě díky značení. Lidem, kteří neuměli japonsky to však zcela znemožňovalo orientaci ve hře. Právě proto se Shogi začaly po světě šířit relativně nedávno. Zavedlo se mezinárodní značení. Asijské znaky však byly nahrazeny latinkou, čímž hra zcela ztratila svůj orientální nádech. S přijatelným kompromisem přišla až parta českých nadšenců. Ti se rozhodli japonské značení zanechat, na každý kámen však přidali šipky, které ukazují, jakým směrem se mohou jednotlivé kameny pohybovat. Díky tomuto elegantnímu řešení se hra Shogi začíná šířit dokonce i v Česku. 

Základní princip šach Shogi je naprosto stejný, jako u evropských šachů - cílem je dát svému protihráči šach-mat a ukončit hru. Přestože Shogi jsou evropským šachům velmi podobné, v určitých aspektech se liší. Nejzásadnějšími rozdíly jsou:

Možný počet herních kombinací

Zatímco u šachů se tato hodnota pohybuje okolo čísla 10123, v Shogi je toto číslo podstatně vyšší - až 10224!

Velikost herní plochy a počet figurek

V šachách se hraje s šestnácti figurkami na hrací ploše o 64 políčkách. V Shogi je naproti tomu figurek dvacet a herní plocha obsahuje 81 políček.

Figurky

V Shogi neexistuje dáma. Místo ní jsou zde zlatí a stříbrní generálové. Dále zde najdete také takzvaného Kopiníka, což je vlastně vylepšený pěšák. Ostatní figurky jsou stejné.

Doba vzniku

Shogi jsou mnohem starší hrou nežli evropské šachy. Dělí je od sebe několik stovek let. Shogi vznikly v osmém století našeho letopočtu, zatímco šachy až v patnáctém. 

Povyšování kamenů

Nyní se dostáváme k té zajímavější části. A tou je povyšování herních kamenů. Na hracím poli je určena tzv. povyšovací zóna. Jedná se o tři nejvzdálenější řady od vaší strany šachovnice. Zkrátka jsou to ony tři řady, na kterých měl rozestaven kameny váš protihráč na začátku hry. Pokud se do této zóny dostanete, můžete svůj herní kámen povýšit a tím mu zlepšit herní vlastnosti. Například pěšák, který normálně smí chodit pouze vpřed, náhle získá schopnost pohybovat se také do stran. Povýšení v praxi znamená, že svůj herní kámen jednoduše obrátíte. Na zadní straně je totiž nakreslen symbol s vylepšenými vlastnostmi. 

Zajímání kamenů

Když soupeřovu figurku vyhodíte v evropském šachu, dostává se nenávratně pryč ze hry. Shogi je však unikátní tím, že soupeřovy kameny se nevyhazují, nýbrž zajímají. To v praxi znamená, že zajaté kameny si skládáte vedle šachovnice a dle libosti je můžete vracet do hry, tentokrát však pod svým velením. Právě díky této vlastnosti je počet herních kombinací tak vysoký. A právě toto zpestření dělá ze Shogi tak složitou hrou. Musíte sledovat jednak dění na šachovnici, ale zároveň také zajaté kameny, které se nacházejí mimo hru. Situace se vložením jediného kamene může okamžitě změnit. Ten, kdo doteď prohrával, je nyní na koni a naopak. Je-li kámen zajat, ztrácí své případné povýšení a je nutné ho po návratu do hry povýšit znovu.

Herní plocha

Ještě v relativně nedávné době byste v Čechách sháněli Shogi včetně pravidel hry velmi těžko a pravděpodobně i neúspěšně. Pokud jste chtěli Shogi hrát jakožto Evropan, byla vaší jedinou nadějí verze s mezinárodním značením, která však nebyla téměř vůbec k sehnání. Dnes však již existuje dokonce i Česká Asociace Shogi a hra si získává stále nové a nové příznivce. Získání kompletních pravidel v českém jazyce je záležitostí několika rychlých kliků a co se týče hry samotné, ta se dá na internetu objednat na českém e-shopu za poměrně rozumnou cenu. Přinejhorším se dá hrát i online po internetu. Po celé republice existuje několik míst, především klubů a čajoven, kde se hráči pravidelně setkávají a hrají Shogi - například Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Opava, Hradec Králové a Plzeň. Dokonce už vznikají i první turnaje! 

Pokud vás hra Shogi zaujala, jistě zavítejte na oficiální české stránky, nebo navštivte některé z míst, kde se Shogi veřejně hrají. Komunita se stále rozrůstá a každý nový člen je vítán!