Cena Akademie, jak se Oskarovi také říká, je považovaná za nejprestižnější filmové ocenění. Je každoročně udělované americkou Akademií filmového umění a věd. Samotný udělovací ceremoniál patří k největším a nejsledovanějším událostem roku. Od roku 2002 se Oscaři udílejí v Los Angeles v Dolby Theatre.

Akademie filmového umění a věd byla založena tehdejším ředitelem studia MGM Louisem B. Mayerem a dalšími 35 kinematografickými osobnosti v roce 1927. Právě jednou z činností Akademie je i udělování Cen Akademie za předešlý rok. K prvnímu udílení cen Oscar došlo 16. května 1929 v hotelu Roosevelt v Los Angeles a zatím poslední udílení (88. ročník) se konalo 28. února 2016 v Dolby Theatre v Los Angeles.

Akademie má v dnešní době zhruba 5-6 tisíc členů po celém světě. Jejím členem se totiž automaticky stávají všichni umělci, kteří byli alespoň jednou na Cenu Akademie nominovaní. Českými členy byli nebo dosud jsou například Franz Planer, Ivan Jandl, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Pinkava, Miroslav Ondříček a Jan Svěrák.

Oscaři se udělují za nejlepší film, režii, ženský herecký výkon, mužský herecký výkon, ženský herecký výkon ve vedlejší roli, mužský herecký výkon ve vedlejší roli, původní scénář, adaptovaný scénář, kameru, střih, výpravu a dekorace, návrh kostýmů, hudbu, píseň, zvuk, masky, vizuální efekty, střih zvuku, celovečerní animovaný film, cizojazyčný film, krátkometrážní hraný film, nejlepší krátký animovaný film, celovečerní dokumentární film a za nejlepší krátký dokumentární film.

A teď už k samotné sošce. Ta zobrazuje rytíře držícího meč a stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy, které předtavují pět původních profesních sekcí – herci, režiséři, producenti, technici a scénáristé. Sošku stvořili výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Na výšku má 34,5 cm, výška podstavce je 7,5 cm a jeho průměr je 13,5 cm. Oscar váží 3,85 kg. Původně byl z bronzu a pozlacený 24-karátovým zlatem. Od roku 1930 je ze slitiny cínu, mědi a antimonu a pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata. V průběhu druhé světové války byly sošky kvůli nedostatku kovových materiálů vyrobeny ze sádry, po válce pak byly majitelům vyměněny za kovové. Od roku 1982 sošky vyrábí chicagská společnost R. S. Owens & Company. Každý rok v lednu vyrobí padesát kusů. Trvá to tři až čtyři týdny. Odlití každého kusu zaměstná dvanáct pracovníků na pět hodin. Sošky jsou nejdřív odlité, pak vytvarované, obroušené a vyleštěné. Výrobní cena je přibližně 150 $, ale ta symbolická je pochopitelně nevyčíslitelná.

No a odkud se tedy vzal název pro tuto sošku? Oficiální název je Cena Akademie za zásluhy (Academy Awards of Merit), označení Oscar je jen přezdívka.  Ohledně původu jména Oscar je známo více verzí. Podle první ji pojmenovala knihovnice Akademie Margaret Herricková, která při spatření sošky zvolala „vypadá úplně jako strýček Oscar!“. Druhý příběh vypráví o tom, že přezdívku vymyslela herečka a tehdejší ředitelka Akademie Bette Davis, protože soška jí údajně připomínala jejího manžela Harmona Oscara Nelsona. Každopádně poprvé název Oscar použil ve svém článku losangeleský novinář Sidney Skolsky v roce
 1934. Oficiálně byl název Oscar uznán Akademií až v roce 1939.