10. Iron Man 3

Celosvětové tržby: 1 215 439 994$

Premiéra v USA: 3. května 2013

Žánr: sci-fi, akční, dobrodružný

Délka: 130 minut

Země: USA

Režie: Shane Black

Scénář: Drew Pearce, Shane Black

Střih: Jeffrey Ford, Peter S. Elliot

Hudba: Brian Tyler

Hlavní role: Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man), Gwyneth Paltrow (Virginia „Pepper“ Pottsová), Don Cheadle (plukovník James „Rhodey“ Rhodes/Iron Patriot), Guy Pearce (Aldrich Killian), Rebecca Hall (Maya Hansenová)

Na 10 místě řebříčku nejvýdělečnějších filmů se umístil třetí film ze série o Iron Manovi, který svým příběhem vychází z komiksů právě o tomto hrdinovi. V hlavní roli miliardáře Tonyho Starka se opět objevil Robert Downey Jr., kterého můžete znát například jako geniálního detektiva ve filmech o Sherlocku Holmesovi. Jedná se o sedmý celovečerní snímek z filmové série Marvel Cinematic Universe. Postava Tonyho Starka se objevila i v některých dalších filmech z této série, ale další film, který by byl věnovaný jen Iron Manovi zatím naplánovaný není. Snímek byl nominován na cenu Oscar v kategorii Nejlepší vizuální efekty, získal tři žánrové ceny Saturn a na další dvě byl nominován.

 

9. Ledové království

Celosvětové tržby: 1 276 480 335$

Premiéra v USA: 10. listopadu 2013

Žánr: animovaný, muzikál, rodinný, komedie, romantický, dobrodružný, fantasy

Délka: 102 minut

Země: USA

Režie: Chris Buck, Jennifer Lee

Scénář: Jennifer Lee, Shane Morris

Střih: Jeff Draheim 

Hudba: Christophe Beck

Hlavní role: Kristen Bell (Anna), Idina Menzel (Elsa), Jonathan Groff (Kristoff), Josh Gad (Olaf), Santino Fontana (Hans)

Není snad nikdo, kdo by neslyšel o tomto úspěšném hudebně fantastickém animáku z roku 2013. Příběh filmu je inspirovaný pohádkou Sněhová královna od Hanse CHristiana Andersena. Hlavní postavou je princezna Anna, která se ve společnosti horala Kristoffa, jeho soba Svena a oživlého sněhuláka Olafa vydává najít a zachránit svoji sestru Elsu zakletou do věčné zimy. Snímek vyhrál dva Oscary a to za Nejlepší celovečerní animovaný film a za Nejlepší originální píseň ("Let It Go"), Zlatý glóbus za Nejlepší celoveřerní animovaný film, Filmovou cenu Britské akademie za Nejlepší animovaný film, pět cen Annie Award a dvě ceny Critics´Choice Movie Award. Vzhledem k tak vysokým tržbám se jedná i o vůbec nejvýdělečnější film studia Walt Disney Pictures.

 

8. Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Celosvětové tržby: 1 341 511 219$

Londýnská premiéra: 7. července 2011

Žánr: fantasy, dobrodružný, drama, rodinný

Délka: 125 minut

Země: USA, Velká Británie

Režie: David Yates

Scénář: Steve Kloves

Střih:Mark Day

Hudba: Alexandre Desplat, Jo Blankenburg

Hlavní role: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Rupert Grint (Ron Weasly)

O závěrečné části posledního dílu o kouzelníkovi Harry Potterovi se dalo očekávat, že bude mít takový úspěch, jaký měla. Po několikaletém čekání se totiž všichni fanoučci této knižní série od J. K. Rowlingové konečně dočkali i filmového zpracování posledního dílu, dojde k závěrečné bitvě mezi dobrem a zlem, který mezi prvními zastupují Harry s jeho přáteli a na druhé straně Lord Voldemort. Nechci spoilerovat, takže vám neřeknu, kdo v této bitvě přide o život, kdo přežije a jak to nakonec celé dopadne, takže se na film budete muset podívat sami. Ale každý z nás, kdo už film viděl musí naprosto milovat poslední scénu, která se odehrává o 15 let později, kdy naši hlavní hrdinové doprovázejí své děti na spěšný vlak do Bradavic. Film měl tři neminace na Oscara za Výpravu, Make-up a Vizuální efekty a ocenění BAFTA za Vizuální efekty a nominace na ocenění za Zvuk, Masky a Výpravu.

 

7. Avengers: Age of Ultron

Celosvětové tržby: 1 405 413 868$

Premiéra v USA: 1. května 2015

Žánr: akční, dobrodružný, sci-fi

Délka: 141 minut

Země: USA

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Střih: Jeffrey Ford, Lisa Lassek

Hudba: Brian Tyler, Danny Elfman

Hlavní role: Robert Downey Jr. (Tony Stark / Iron Man), Chris Hemsworth (Thor), Mark Ruffalo (Bruce Banner/Hulk), Chris Evans (Steve Rogers / Kapitán Amerika), Scarlett Johansson (Natasha Romanoff / Black Widow)

Na sedmém místě se umístilo akční sci-fi natočené podle komiksů o superhrdinském týmu Avengers. Tato skupina se pod vedením Kapitána Ameriky snaží zachránit svět před umělou inteligencí Ultron, která chce zničit lidstvo. Jde o pokračování filmu Avengers z roku 2012 a je to jedenáctý snímek filmové série Marvel Cinematic Universe. A mám dobrou zprávu pro všechny fanoušky Avengers! V letech 2018 a 2019 mají být do kina totiž uvedeny snímky Avengers: Infinity War - Part 1 a Avengers: Infinity War - Part 2. Film byl nominován na čtyři žánrové ceny Saturn, z nichž jednu proměnil i za cenu a to v kategorii Nejlepší kostýmy.

6. Rychle a zběsile 7

Celosvětové tržby: 1 516 045 911$

Premiéra v USA: 3. dubna 2015

Žánr: akční, krimi, thriller

Délka: 137 minut

Země: USA

Režie: James Wan

Scénář: Chris Morgan, Gary Scott, Thompson

Střih: Christian Wagner

Hudba: Brian Tyler

Hlavní role: Vin Diesel (Dominic Toretto), Paul Walker (Brian O´Connor), Dwayne Johnson (Luke Hobbs), Michelle Rodriguez (Letty Ortiz), Jordana Brewsterová (Mia Toretto)

Tento díl série Rychle a zběsile byl fanoušky velice očekávaný. Museli si na něj ale počkat, protože původní plánovaná premiéra byla posunuta o nekolik měsíců, jelikož měl herec Paul Walker smrtelnou autonehodu. Film byl ale i přes obrovskou ztrátu dotočen s použitím již natočených scén a při některých záběrech z dálky pomohli i Brianovi bratři. Film byl nominován na Zlatý glób za Nejlepší originální píseň ("See You Again"). Nejenom, že jde o jeden z nejvýdělečnějších filmů vůbec, film Rychle a zběsile 7 byl vyhlášen za film s nejvíce chybami pro rok 2015. Celkem se jich tam nachází 41 a jde jak o chyby faktické, tak ale i o špatnou kontinuitu scén nebo o viditelný štáb a jeho vybavení. Jinak jestli jste někdy přemýšleli o tom, kolik za takové natáčení zničí aut, tak vám to můžu říct skoro přesně. Během celého natáčení bylo úplně zničeno nebo při nejmenším poničeno okolo 230 aut.

 

5. Avengers

Celosvětové tržby: 1 519 557 910$

Premiéra v USA: 4. května 2012

Žánr: akční, sci-fi, dobrodružný

Délka: 143 minut

Země: USA                         

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Střih: Jeffrey Ford, Lisa Lassek

Hudba: Alan Silvestri

Hlavní role: Robert Downey Jr. (Tony Stark / Iron Man), Chris Hemsworth (Thor), Chris Evans (Steve Rogers / Kapitán Amerika)

A máme tu již třetí snímek ze série Marvel Cinematic Universe! Tentokrát se jedná o šestý film ze série a námět vychází z komiksu o Avengers. Je to pátý nejvýdělešnější film. Zároveň je to ale nejvýdělečnější filmová adaptace komiksu vůbec. Film byl nominován na Oscara za Nejlepší vizuální efekty, na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší speciální vizuální efekty a na tři ceny Critics´Choice Movie Awards. Získal několik cen People´s Choice Awards, Teen Choice Awards a MTV Movie Awards. Dále získal čtyři žánrové ceny Saturn, cenu Hugo za Nejlepší dlouhé hrané představení a nominaci na cenu Nebula za Nejlepší hrané představení. A abyste si nemysleli, že být hercem je jednoduché, uvedu vám příklad Toma Hiddlestona filmového Lokiho. Ten totiž musel během natáčení vstávat každý den ve 3:30 ráno. V 5 hodin, už totiž seděl v maskérně, kde strávil 2 hodiny. Dalších 45 minut trvalo oblékaní do kostýmu a v 8 hodin ráno se už začalo natáčet.

 

4. Jurský svět

Celosvětové tržby: 1 670 400 637$

Premiéra v USA: 12. června 2015

Žánr: akční, sci-fi, dobrodružný, thriller

Délka: 125 minut

Země: USA

Režie: Colin Trevorrow

Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, Derek Conolly, Colin Trevorrow

Střih: Kevin Stitt

Hudba: Michael Giacchino

Hlavní role: Chris Pratt (Owen Grady), Bryce Dallas Howard (Claire Dearing), Nick Robinson (Zach Mitchell), Ty Simpkins (Gray Mitchell)

A ocitáme se těsně pod medailovými příčkami žebříčku. Zde se nachází Jurský svět, čtvrté pokračování snímku Jurský park, Ztracený svět: Jurský park aJurský park 3. Pokud vás tento snímek natolik zaujal, že byste nejraději ihned koukli na další díl, nebudete dlouho čekat. V červenci 2015 bylo totiž oznámeno, že druhý díl Jurského světa bude do kin uveden 22. června 2018. Natáčení Jurského světa probíhalo od 14. dubna 2014 a točilo se na Hawaji a v New Orleans. Příběh snímku se odehrává 20 let po prvním díle Jurský svět. No a co se týče tržeb se jedná o první film v historii amerických kin, který během prvního víkendu vydělal půl miliardy amerických dolarů a vydělat celou miliardu mu trvalo přesně 10 dní. Postavu Claire si původně měla zahrát herečka Kristen Stewart známá především o upírsko-vlkodlačí sáze Twilight. Nakonec ji však nevybrali, protože vypadala příliš mladě.

 

3. Star Wars: Síla se probouzí

Celosvětové tržby: 2 068 223 624$

Premiéra v USA: 18. prosince 2015

Žánr: sci-fi, fantasy, akční, dobrodružný

Délka: 135 minut

Země: USA

Režie: J. J. Abrams

Scénář: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams

Střih: Mary Jo Markey, Maryann Brandon

Hudba: John Williams

Hlavní role: Adam Driver (Kylo Ren), Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisher (Leia Organa), Mark Hamill (Luke Skywalker), Daisy Ridley (Rey)

Takže na třetím místě se nám se svou tržbou přes dvě miliardy amerických dolarů umístil sedmý film ze série Star Wars, Star Wars: Síla se probouzí. Snímek byl hodnocen velice kladně. Například na serveru Rotten Tomatoes získal 92% a na českém Kinoboxu krásných 82%. Film měl pět nominací na Oscara za Střih, Hudbu, Mix zvuku, Střih zvuku a vizuální efekty a čtyři nominace na ocenění BAFTA za Vizuální efekty, Zvuk, Výpravu a Hudbu, za kterou ocenění nakonec získal. V den premiéry filmu vyšla i stejnojmenná kniha "Star Wars: The Force Awakens". Jinak je tento díl Star Wars historicky první film, který během jednoho dne vydělal neuvěřitelných 100 milionů amerických dolarů.

 

2. Titanic

Celosvětové tržby: 2 186 772 302$

Premiéra v USA: 19. prosince 1997

Žánr: drama, katastrofický, historický, romantický

Délka: 194 minut

Země: USA

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron, Lawrence Kasdan

Střih: James Cameron, Conrad Buff IV, Richard A. Harris

Hudba: James Horner

Hlavní role: Leonardo DiCaprio (Jack Dawson), Kate Winslet (Rose DeWitt Bukater), Billy Zane (Caledon „Cal“ Hockley), Kathy Bates (Margareth „Molly“ Brown), Bill Paxton (Brock Lovett)

Na druhém místě je Titanic, který byl jako jediný film z TOP 10 nejvýdělečnějších filmů natočený v minulém století. Ale i přes to, že to není dnes již žhavá filmová novinka, neříkejte mi, že se přece jenom jednou začas nepodíváte na tento film. Příběh Jacka a Rose, kteří se do sebe zamilují na potápějící se lodi, připraveni spolu zemřít, sice může někomu připadat poněkud kýčový, ale podle mě James Cameron zvládl film zrežírovat tak, že dojme úplně každého. Proto je film často považován za nejromantičtější film všech dob a hudba od Jamese Hornera vše ještě dokobale podtrhne. Nominací na nejrůznější ocenění bylo tolik, že ani nemá cenu je všechny vypisovat. Každoádně snímek získal Oscara za Nejlepší film, Režii, Kameru, Střih, Píseň, Dramatickou hudbu, Výpravu, Kostýmy, Mix zvuku, Střih zvuku a vizuální efekty a Zlatý glób za Nejlepší film - drymy, Nejlepší režii, Nejlepší hudbu a Nejlepší originální píseň. Film však získal například i Českého lva za Divácky nejúspěšnější film. Takže abych to tak nějak shrnula, Titanic je zkrátka jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob!

 

1. Avatar

Celosvětové tržby: 2 787 965 087

Londýnská premiéra: 10. prosince 2009

Žánr: fantasy, sci-fi, akční, dobrodružný

Délka: 162 minut

Země: USA / Velká Británie

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron

Střih: James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin

Hudba: James Horner

Hlavní role: Sam Worthington (Jake Sully), Zoe Saldana (Neytiri), Michelle Rodriguez (Trudy Chaconová), Stephen Lang (plukovník Miles Quaritch), Sigourney Weaver (dr. Grace Augustinová)

Tak a fanfáry pro vítěze! Zlatou medaily v ebříčku nejvýdělečnějších filmů totiž vyhrává Avatar! A zároveň tady máme další film od Jamese Camerona, který je tentokrát však točen kombinací živých herců a počítačových animací. Snímek pojednává o střetu pozemšťanů s obyvateli planety Pandory. Film vyhrál Oscara za Kameru, Výpravu a Vizuální efekty, dále cenu Zlatý glóbus za Nejlepší flm - drama a Nejlepší režii a cenu BAFTA za Výpravu a Vizuální efekty. A jak je to s pokračováním tohoto filmového trháku? Režišér James Cameron již potvrdil, že bychom jsme se měli dočkat filmů Avatar 2, Avatar 3 a Avatar 4. Druhý a třetí díl by se měli natáčet součastně a jejich děj by měl navazovat na první díl. Čtvrtý díl by se oproto tomu měl dějově nacházet ještě před prvním dílem. Zatím poslední zprávy uvádí, že by druhý díl měl být do kin uveden v roce 2017, takže už se brzy dočkáme!