Nejsevernější bod České republiky se nachází na souřadnicích N 51°3.34538', E 14°18.94135' v katastru obce Lobendava. Oproti západnímu kolegovi je samotná cesta k němu poněkud fádní, a to jak z české tak z německé strany. Opět rychleji se k nejsevernějšímu místu dostanete z německé strany, ale proč to dělat? Kdo chce rychlé foto u kamene a pokračovat v cestě, může dojet autem do obce Severní (jak příznačný název) a vydat se po žluté lesní turistické stezce k cíli. Cestou toho moc neuvidíte, pouze louky a pak les. Ani v okolí kamene toho za návštavu moc nestojí.

testPro tento bod, ale mnohem spíše doporučuji udělat hezký celodenní výlet. Začneme ho v Děčíně. V roce 2014 byl obnoven železniční hraniční přechod Dolní Poustevna-Sebnitz, čehož naštěstí využili oba železniční dopravci a dohodli se na tzv. peážní trati (trať, která vede územím jiného státu) mezi Děčínem a Rumburkem, která zkrátila cestování do Šluknovského výběžku. Na této trase platí tarif ČD, ale nesmíte vystoupit na německé straně. Abyste si užili návštěvu i u sousedů, stačí si koupit regionální jízdenku Elbe-Labe, která platí nejen na železnici, ale i na autobusy a v Drážďanech i na MHD. (o tom ale třeba někdy jindy) Použijeme tedy tento spoj, a cestou projedeme krásnou krajinou českého a saského Švýcarska. Za hodinu jsme v Dolní Poustevně. O víkendu se musí vystoupit zde nebo o stanici dál v Horní Poustevně a dále pokračovat pěšky. Ve všední dny se jde z Poustevny přiblížit aspoň do Lobendavy autobusem.

severni
Než jít po rušné silnici, vystoupíme v Horní Poustevně a vydáme se po modré turistické. Sice vede taky po silnici, ale rozhodně méně frekventovanější. Cestou si lze udělat malou odbočku ke kapli Panny Marie (de Mercedes). Kapli v roce 1859 nechala postavit na svoje náklady řádová sestra Margareta a dodnes to je jediná církevní památka v katastru obce Horní Poustevna. Po jejím zbudování se v ní sloužily v létě bohoslužby, ale posléze se Poustevna rozhodla kaple využít a zřídila u ní hřbitov a kaple se tak od té doby stala hřbitovní. V roce 2014 prošla rekonstrukcí fasída, jinak zůstal vnitřek původní.

Vrátíme se zpátky na modrou a pokračujeme do Lobendavy. Cestou a v obci toho k vidění moc není. Pouze obvyklá boží muka, křížky a místní kostel. Již dále od obce je ale křížová cesta na Anenský vrch, ale ta je již hodně daleko z naší pěší trasy. V Lobendavě opustíme u kostela modrou a napojíme se na zelenou, která vede až ke státní hranici. Jak jsem už psala výše, cesta je opravdu fádní a zase kromě různých křížků cestou nic není. Na hranici se rozloučíme se zelenou a pokračujeme po žluté, která vede přímo po státní hranici. Je to pohodová lesní cesta, kterou lemují ukazatele právě na nejsevernější bod ČR, vtipně označující ho za severní pól - Nordkapp.

Po zhruba kilometrové procházce po žluté se konečně dorazí na cílové místo. Je hezky upraveno, nachází se tu altánek s posezením a hlavně pořádný "pomník".

pomníkPo nafocení povinných fotek se lze vrátit stejnou cestou zpátky. Ale kdo by se chtěl vracet, kudy už šel? Budeme pokačovat cca 2,5 kilometru po žluté, která vede po státní hranici. Cestou budeme míjet několik hraničních kamenů. Poté se dospěje k dřevěnému rozcestníku (neoficiálnímu). Zde opustíme žlutou a budeme pokračovat mírně vpravo po neznačené, ale kvalitní štěrkové cestě. Po dalších cca 2,5 kilometru dojdeme kousek od bývalého rýžoviště zlata. Na místě toho už moc neuvidíte - pouze zbytky hald - tzv. sejpů. Zlato zde začali rýžovat Šlejnicové (tehdejší majitelé panství) na konci 15. století. Po zhruba dvaceti letech činnosti vrchnost usoudila, že se jim to nevyplatí (potok zase tak moc zlatonosný nebyl) a provoz zastavili. Před rýžovištěm je pak malý ukrytý zatopený lom. Pokračujeme v cestě po stezce a po cca 1,2 kilometru se napojíme na cyklostezku č. 3043, která nás dovede zpátky do Lobendavy. Z Lobendavy to už ale budeme muset vzít zpátky stejnou trasou.

Kdo by byl autem a měl tedy víc času, může se zastavit v Dolní Poustevně nebo v Sebnitz. Obě jsou krásná městečka s mnoha zajímavými architektonickými památkami. Pěšky se zmiňovaný okruh dá zvládnout cca za 6 hodin, můžete to projet i na kole, to je pak samozřejmě mnohem kratší. Cestou by vás nic překvapit nemělo. Kolo by možná bylo lepší, protože vám zůstane čas třeba odbočit k lobendavské kalvárii, ale hlavně ušetříte nohy ťapání po asfaltu mezi Horní Poustevnou a Lobendavou.