1. RUF CTR3 Clubsport je vrcholný model německé automobilky RUF. Že vám přijde povědomé? Ano, RUF pro výrobu svých aut používá šasi od Porsche. Tím ale veškerá podobnost končí. Samostatnost RUF se rok od roku zvětšuje s přibývajícími díly, které si sami vyrábějí. A teď už k samotnému CTR3 Clubsport - má maximálku 380 km/h, výkon 777 koní a zaplatíte za něj 380 000 euro, přibližně 10 a čtvrt milionu korun. To už celkem ujde.

2. GTA Spano budou znát maximálně ti z vás, kteří viděli film Need for Speed z roku 2014. Z továrny ve španělské Valencii vyjelo jen 99 kusů, takže je poměrně dost vzácné. S 900 koňmi jej ale budete krotit jen s obtížemi. Ne, že byste si ho jen tak koupili. Už 1:43 model na oficiálních stránkách stojí v přepočtu 3200 korun a to je asi 5200 krát méně než jeden z jeho 99 velkých brášků. Schválně si sami spočítejte.

3. Hennessey Venom GT je jeden ze dvou bývalých držitelů rekordu nejrychlejšího sériově vyráběného auta na světě v této "sbírce". S maximálkou 415 km/h tehdy pokořil soupeřící Bugatti Veyron a níže zmíněný Aero TT (ovšem jen do doby, než přišlo Bugatti s vylepšeným Veyronem SuperSport). Váš může (resp. mohl) být jeden z 29 kusů jen za slabých 23 milionů korun. Ještě letos má firma Hennessey přijít s novým modelem F5 (podle Fudžiho stupnice rychlosti větrů, kde F5 je nejvyšší stupeň, nad 410 km/h), který má konkurovat současnému králi silnic, Koenigseggu One:1. Taky už se v tom zamotáváte?

4. Aero TT, celým názvem SSC Ultimate Aero TT, se také ucházel o místo nejrychlejšího auta planety. To chvíli měl, chvíli neměl (ať už kvůli konkurence Veyronu a Hennessey Venom nebo kvůli diskvalifikaci z důvodu nesrovnalostí s elektrickým omezovačem), ale za zmínku rozhodně stojí. Uháněl tenkrát rychlostí 412,5 km/h. 

5. Zenvo ST1 je supersport ze země, odkud byste nikdy neřekli, že bude supersport pocházet - z Dánska. S maximálkou 375 km/h a cenou necelých 18 milionů korun se taky nemusí jít nikam zahrabat. Na celé zemi je jich dokonce jen 15, takže jej asi jen tak neuvidíte. Auto se "proslavilo" v britské TV show Top Gear tím, že během testu mu začal hořet motor. Nicméně se po nich jen zaprášilo. Exkluzivita je holt exkluzivita.

6. Keating Bolt je superlehký a supervýkonný Brit. Také jde o úžasné auto - tady je pár údajů: Zrychlení z 0 na 100 km/h za neskutečné 2 vteřiny, výkon 810 koňských sil, cena pohybující se mezi 6 a 25 miliony korun (v závislosti na verzi). Firma si ale věří na víc - chce konkurovat samotnému Astonu Martin a někdy vyrobit nejrychlejší auto na světě. Tak se necháme překvapit.

 

7. Nevyslovitelné jméno Tushek Renovatio T500 patří autu ze země, o které někteří ani nevědí, že existuje a pletou si jí se Slovenskem - Slovinska. Auto je kompletně ručně sestavované a firma si ho cení na 300 000 eur - lehce přes 8 milionů korun. Maximální cena 320 km/h a výkon 450 koní je v dnešní době hypersportů hravě překonávajících 350 i 400 km/h a majících minimálně 600-700 koní spíš průměr, ale pořád zůstává jediným supersportem ze Slovinska.

8. Arrinera Hussarya GT je další auto, které názvem připomíná spíše jazykolam. Není ale z nijak exotické země - naopak, od našich sousedů, z Polska a stejně jako u Rennovatia T500 a GTA Spana jde o první a jediný supersport z dané země. Firma Arrinera má model definitivně vydat koncem letošního roku a plánuje jej nabídnout i stájím, závodícím v orkuhové sérii FIA GT4. Rozhodně sebevědomý plán na to, že vývoj auta probíhal 5 let a řada novinářů si z něj kvůli tomu tak trochu tropí legraci.

9. Mazzanti Evantra, jak už název možná napovídá, pochází z Itálie. A přestože jde opět o počin nové značky, je nejvýkonnějším autrm, které kdy v Itálii vzniklo. Má totiž rovných 1000 koní. Ten ale má verze Millecavalli - tzv. facelift původní Evantry. Už ta stojí 23 milionů korun a pokud se chcete projet rychlostí 402 km/h v novém Millecavalli, ještě si připlatíte a také si musíte pospíšit - plánuje se výroba jen 25 kusů.

10. Dá se říct že to nejlepší na konec - Lykan Hypersport. Luxusní přibližovadlo z Libanonu. Opět se zařazuje do kategorie "Jdeme se proslavit tím, že jediní z naší země vyrobíme superauto." Ale tentokrát stojí opravdu za to. Proslavilo se ve snímku Rychle a zběsile 7 a ve spoustě závodních her. Umí se doslova blýsknout i v realitě - v předních světlometech najdete 420 drobných diamantů, ale na výběr je i z rubínů nebo safírů. Sedačky jsou pak prošívané zlatými nitěmi. Výkon má úctyhodných 770 koní a dosáhne až 393 km/h. Na celém světě najdete těchto krasavců jen 7. Ano, slovy sedm. A jeden z nich má policie v Abu Dhabi. Kolik za něj zaplatila? 3 400 000 amerických dolarů, v přepočtu šílených 85 milionů korun. Čip, aktivující supermoderní globální sledovací systém, měl ale zjevně pro hrdiny filmu větší cenu.